MENU
Strona Główna
Spadochroniarstwo
Rafting
Quady
Bungee
Paintball
 
Imprezy
     integracyjne
www.hunter.fr.pl
www.quadcenter.pl
www.quadylodz.pl
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl
 
 
Bungee

Skoki na Bunger są chyba najpopularniejszą dyscypliną ekstremalną. Nie ma znaczenia wiek. Nie trzeba być wysportowanym. Wystarczy zdecydować: skoczę. Co prawda często zmienia się zdanie na barierce, widząc 45-metrową przepaść, ale wtedy honor już nie pozwala cofnąć się. Jest to tez chyba najbardziej dostępny i tani sport ekstremalny.

W wielu miastach można spotkać specjalnie ustawione w tym celu dźwigi. Ale przyjemniej skacze się z mostów, z dala od cywilizacji.

Historia skoków

Początki skoków są przypisywane mieszkańcom wysp Pentecoast, leżących na wodach Południowego Pacyfiku w archipelagu Nowych Hybryd. Zgodnie z legendą pierwszym skoczkiem była kobieta uciekająca przed swoim mężem, który chciał ją ukarać. Chcąc się schować wspięła się ona na wysokie drzewo, a kiedy mąż ją dojrzał i wspiął się za nią – nie mając innej drogi ucieczki związała nogę będącym w jej zasięgu pnączem i rzuciła się w dół. Wyczyn ten stał się tak popularny, że wkrótce dla młodych mieszkańców wyspy (od tego czasu wyłącznie mężczyzn) skoki takie były swoistym testem odwagi. Wykonywano je corocznie podczas ceremoniału zorganizowanego z okazji żniw.

W 1955 roku, ekipa dziennikarzy „National Geographic”, która podczas pobytu na wyspie była świadkiem tej lokalnej tradycji, opisała ją na łamach swego miesięcznika. Po kilku latach, w 1970 roku, jeden z członków czasopisma kontynuując wizyty na wyspie postanowił sam sprawdzić swoją odwagę i również wykonał skok. Od tego czasu wydarzenia potoczyły się już szybko.

Artykuł opublikowany na łamach czasopisma sprawił, że zainteresowali się tym tematem członkowie Uniwersytetu Klubu Niebezpiecznych Sportów w Oksfordzie. I to właśnie kilku członków tego klubu zdecydowało się na podjęcie podobnego wyzwania i 1979 roku wykonali słynny skok z 75 metrowej wysokości mostu Clifton w Bristolu. Zadbano o uroczystą oprawę tego skoku – jego bohaterowie byli odziani w smokingi i cylindry. Ten pierwszy poza wyspą Pentecoast skok uznaje się właśnie za początek bungee jumpingu. Kolejnym miejscem skoku okazał się most Golden State w San Francisco.

Te skoki, a także późniejszy słynny skok z wieży Eiffla z 1987 roku, zapoczątkowały wielką modę na tę dyscyplinę zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz nowej Zelandii. Skoczkowie mieli coraz to nowsze pomysły, tak więc poza mostami popularność zyskiwały także konstruowane w tym celu wieże, specjalne platformy, a nawet balony. Szybko rozwinął się biznes nazywany Bungee Adventure. W 1992 roku oszacowano, że skok oddało już ponad milion Amerykanów, a biznes ten przynosi 40 milionów dolarów obrotu rocznie.
 
REGULAMIN WYKONYWANIA SKOKÓW

 
REGULAMIN WYKONYWANIA SKOKÓW BUNGY JUMPING i FREE JUMPING

1. Warunkiem dopuszczenia do skoku jest własnoręczne potwierdzenie podpisem dobrego stanu zdrowia.

2. Zabrania się wykonywania skoków osobom nietrzeźwym, kobietom ciężarnym oraz osobom cierpiącym na choroby układu krążenia jak również po przebytych obrażeniach kręgosłupa i przebytych ciężkich złamaniach kończyn dolnych i miednicy.

3. Samodzielną decyzje o skoku mogą podejmować tylko osoby pełnoletnie mające ukończone 18 lat. Osoby poniżej 18-ego roku życia mogą zostać dopuszczone do skoku pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody od rodzica lub opiekuna potwierdzonej podpisem w obecności pracownika prowadzącego skoki.

4. W strefie skoków mogą przebywać tylko osoby prowadzące skoki oraz kandydat do skoku, który powinien dostosować się do zaleceń instruktora.

5. Wszystkie czynności związane z przygotowaniem skoczka do skoku mogą być wykonywane przez instruktora lub osoby z nim współpracujące.

6. Przed skokiem, kandydat do skoku powinien pozostawić na dole wszelkie przedmioty mogące wypaść w trakcie skoku ( klucze, monety, zapalniczka ,itp. )

7. Kwestie sporne dotyczące dopuszczenie osoby do skoku rozstrzyga instruktor prowadzący skoki, jego decyzja nie podlega odwołaniu

8. W przypadku gdy skoczek po trzecim sygnale wydanym przez instruktora
( 3, 2, 1, bungy ) nie wykona skoku lub zrezygnuje wcześniej, nie zwraca się
poniesionych kosztów.

9. Zabrania się chwytania gumy w trakcie skoku (przy skokach BUNGY JUMPING)

10. Organizator zastrzega sobie prawo niedopuszczenia skoczka do skoku bez podania przyczyny

11. W przypadku nie dostosowania się do zaleceń regulaminu organizator nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wynikające z tego niekorzystne dla skoczka następstwa

 
Sprzęt do skakania
 
Lina używana do skoków bungee jest wykonana z ogromnej ilości lateksowych gumek.
Wyróżnia się trzy rodzaje gum:

• cienka – stosowana przy wadze skoczka 40-65 kg
• średnia - stosowana przy wadze skoczka 65-90 kg
• gruba - stosowana przy wadze skoczka 90-120 kg

Poza liną do skoków niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniej uprzęży:

• taśma owijana wokół kostek
• na korpus
• na biodra
• specjalna uprząż na kostki

Czasem stosuje się asekuracyjnie różne rodzaje uprzęży jednocześnie


Gdzie skakać ?

Najczęstszą formą z jaką można się zetknąć są skoki oddawane ze specjalnie w tym celu ustawionego dźwigu. Dźwigi takie można spotkać w miejscach gdzie organizowane są imprezy plenerowe, a często także w miejscowościach turystycznych. Duże skupiska ludzi sprawiają, że znajdzie się więcej śmiałków zainteresowanych skokiem, chcących zaimponować swoją odwagą. Dźwig wynosi skoczka na wysokość ok. 45-90 metrów.

Jednak dla bardziej wytrawnych skoczków dźwig nie jest już jedynym wyzwaniem, dlatego często decydują się na skoki z mostów, wysokich budynków, balonów, skał czy też w jeszcze innych miejscach.
 
 

www.OPONY.net